Bezpieczna praca przy przenośnikach taśmowych ? o czym należy pamiętać?
Przenośniki to urządzenia, które ze względu na swoją specyfikę, moc i konstrukcję, mogą być użytkowane wyłącznie wówczas, gdy przestrzegane są określone zasady bezpieczeństwa. O czym zatem należy pamiętać, pracując przy przenośniku?
Ogólne zasady bezpieczeństwa - podstawowe założenia
Rozporządzenie regulujące kwestie związane z obsługą przenośników taśmowych obowiązuje już od 1954 roku. To oznacza, że problematyka pracy przy taśmociągach - mimo postępu technologicznego - wciąż się nie zmienia. Owszem, zagrożenie jest uzależnione m.in. od tego, w jakich warunkach pracuje przenośnik. Nie jest bowiem tajemnicą, że urządzenia wzbudzające np. pył węglowy, mogą zwiększyć ryzyko wy buchu, a przenośniki powodujące ruch drobin skalnych prowadzą do wzrostu liczby zachorowań na choroby układu oddechowego.
Pamiętajmy też, że zasady bezpieczeństwa dotyczą również posiadania właściwych kwalifikacji. Pracownicy, którzy mają do czynienia z przenośnikami, powinni:
- mieć wiedzę dotyczącą bezpiecznego wykonywania swojej pracy,
- znać zasady udzielania pierwszej pomocy (np. na skutek pożaru lub porażenia prądem elektrycznym).
- Wreszcie urządzenia wchodzące w skład przenośnika powinny być zaprojektowane tak, aby zapewniać maksimum bezpieczeństwa wszystkim osobom znajdującym się w pobliżu.
Przenośniki taśmowe - konstrukcja i lokalizacja
Zacznijmy od tego, że przenośniki powinny przenosić wyłącznie te materiały, dla których zostały skonstruowane. W przeciwnym razie wzrasta ryzyko uszkodzenia taśmy, a także wystąpienia wypadku z udziałem ludzi. Należy też pamiętać o właściwym uziemieniu przenośników, zapewniając pracownikom właściwą ochronę przeciwporażeniową.
Urządzenia wchodzące w skład instalacji przenośników powinny być właściwie oświetlone. Jednocześnie światło sztuczne nie powinno powodować efektu olśnienia lub oślepienia pracowników. Ich konstrukcja powinna być tak zaprojektowana, aby istniała możliwość:
- łatwej konserwacji sprzętu,
- naprawy bez konieczności czasochłonnego demontażu,
- szybkiej wymiany uszkodzonej bezpowrotnie części.
Jak naprawiać i konserwować przenośniki taśmowe?
Praca z taśmociągiem to jedno, a jego naprawa i konserwacja - to drugie. Jakiekolwiek prace przy urządzeniu można wykonywać tylko wówczas, gdy układ napędowy jest wyłączony i odpowiednio zabezpieczony (w przypadku napędu elektrycznego należy wyjąć bezpieczniki). Do napraw mogą przystępować tylko osoby, które mają stosowne kwalifikacje.
Jeśli istnieje ryzyko pożaru lub wybuchu, oświetlenie wykorzystywane w trakcie napraw powinno być zasilane niższym napięciem. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia iskrzenia, które mogłoby doprowadzić do eksplozji.
Praca z przenośnikiem - uwarunkowania bezpieczeństwa
Obszar wokół przenośnika powinien być w miarę możliwości czysty i suchy. Na podłożu nie powinny znajdować się smary lub oleje, które mogłyby zwiększać ryzyko poślizgu. Zaleca się również, aby w ich sąsiedztwie znajdowały się przewody wentylacyjne, które odprowadzałyby pył i inne zanieczyszczenia. Ich nagromadzenie nie tylko pogarsza jakość powietrza, ale też zwiększa ryzyko wybuchu poprzez stworzenie wraz z powietrzem mieszanki wybuchowej.
Przed włączeniem przenośnika pracownik obsługujący go powinien dokładnie się upewnić, czy w pobliżu nie znajdują się osoby, dla których włączone urządzenie mogłoby stanowić niebezpieczeństwo. Włączenie napędu powinno być poprzedzone sygnałem dźwiękowym (modulowanym lub stałym), które ostrzega o konieczności wycofania się personelu w bezpieczne miejsce.
Praca przy przenośniku wymaga noszenia:
- spiętych włosów lub czapki (tudzież kasku) w taki sposób, aby nie istniało ryzyko ich wkręcenia przez mechanizmy taśmociągu,
- spiętej odzieży zgodnie z wymogami zapisów BHP.
Równocześnie należy pamiętać, że każdy przenośnik powinien posiadać odpowiednie mechanizmy bezpieczeństwa, które umożliwiałyby szybkie wyłączenie urządzenia (bez ryzyka jazdy powrotnej). W starszych modelach przenośników często występują linki, które są umiejscowione tak, aby pracownik miał do nich nieograniczony dostęp. Po ich pociągnięciu, zasilanie napędu jest automatycznie odcinane.
Szczegółowe uwarunkowania bezpieczeństwa w pracy z przenośnikami
W trakcie pracy z przenośnikiem należy:
- monitorować stan techniczny urządzenia, w tym osłon, przejść, obudów itd.,
- kontrolować stan rolek (pamiętając o okresowej konserwacji),
- kontrolować stan zabezpieczeń, zgodnie z instrukcją wydaną przez producenta.
Poruszanie się nad przenośnikiem jest możliwe tylko w przeznaczonych do tego celu miejscach. Konstrukcja umożliwiająca przejście powinna być usytuowana w bezpiecznym i dobrze oświetlonym miejscu. Jeśli zastanawiają się Państwo, gdzie zamówić taśmociąg na budowę, to najlepszym dostawcą będzie podmiot, który spełni wszystkie powyższe założenia i jednocześnie ma pełną świadomość co do obowiązujących przepisów Urzędu Dozoru Technicznego.
Reasumując, bezpieczeństwo pracy przy taśmociągu i zachowanie przepisów BHP powinno być priorytetem zarówno dla pracowników, jak i zatrudniającego ich przedsiębiorcy.