Taśmociąg do drewna - wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim zamówisz tę maszynę do swojej firmy

Taśmociąg do drewna - wszystko co powinieneś wiedzieć, zanim zamówisz tę maszynę do swojej firmy

W firmach zajmujących się obróbką drewna taśmociąg jest w zasadzie jedynym urządzeniem służącym do transportu surowca pomiędzy stanowiskami. To od niego zależy m.in. przepustowość linii produkcyjnej, sprawność realizacji procesów przetwarzania drewna, a także bezpieczeństwo i wygoda pracowników. Jaki taśmociąg będzie zatem odpowiedni dla takiego przedsiębiorstwa?

Taśmociąg do drewna - zanim kupisz...

Wybór taśmociągu "z półki" nie zajmuje na ogół dużo czasu. Problemem jest dopasowanie jego parametrów pracy oraz konstrukcji technicznej do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Niestety, specyfikacja techniczna, jaką wyróżniają się taśmociągi do drewna, jest bardzo złożona i na ogół wymaga nie tylko przemyślenia samego zakupu, co raczej oględzin przeprowadzanych przez reprezentantów producenta "na miejscu", a także wielu skomplikowanych analiz konstrukcyjnych, wydajnościowych i serwisowych.

Taśmociąg to urządzenie, które wykorzystywane jest w:

  • tartakach,
  • zakładach stolarskich,
  • składach opałowych,
  • firmach zajmujących się recyklingiem produktów drewnianych.

Każde z tych przedsiębiorstw działa w nieco inny sposób i każde z nich potrzebuje taśmociągu skrojonego pod kątem określonych potrzeb. Dlatego, jeśli szukasz profesjonalnego sprzętu, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik.

Czym jest taśmociąg do drewna?

Taśmociągi przenośnikowe to najpopularniejsza w branży drzewnej maszyna do transportowania drewna na taśmie. Jej podstawowym elementem jest taśma transportowa, która napędzana jest za pomocą rolki lub koła napędowego. W skład zestawu wchodzi również rolka napinająca, która napina taśmę i ułatwia jej ruch, a także krążniki, które stanowią podstawę dla taśmy i ułatwiają transport drewna niezależnie od jego rodzaju, rozmiarów i masy.

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego taśmociągu taśmowego od producenta, weź pod uwagę fakt, że są one dostępne w kilku różnych wariantach. Który z nich będzie odpowiedni dla Twojego przedsiębiorstwa?

Parametry przenośników wykorzystywanych do transportu drewna w zakładzie i poza nim

Długość i szerokość taśmy - to podstawowy parametr przenośników taśmowych wykorzystywanych do transportu drewna. Zależą one od rozmiaru i masy kłód, rodzaju transportowanego materiału, a także od usytuowania pił i innych urządzeń wewnątrz hali przedsiębiorstwa.

Nośność to kolejny, bardzo ważny parametr, od którego zależy m.in. zastosowanie i wydajność przenośnika. Wybierając taśmociąg na drewno, zwróć uwagę na to, aby jego nośność była nieco większa (np. o 20 - 40%) od standardowego obciążenia pracą. Dzięki temu masz pewność, że praca urządzenia pozostanie niezakłócona i nie przerwą jej chwilowe przeciążenia.

Wybierając przenośniki taśmowe do drewna, weź również pod uwagę prędkość ich przesuwu, a konkretnie poruszania się taśmy po krążnikach. Parametr ten jest wprost proporcjonalny do wydajności. Doskonałym rozwiązaniem są taśmociągi, które wyposażone są w układ (np. trójstopniowej) regulacji prędkości pracy. Dzięki temu możesz dopasować tempo działania przenośnika do toku produkcyjnego.

Zwróć też uwagę na zastosowane do produkcji przenośnika materiały konstrukcyjne. Najlepiej wybierz modele osadzone na solidnych, metalowych podstawach wykonanych ze stali odpornej na korozję.

Nie bez znaczenia jest też sposób osadzenia przenośnika na gruncie. W naszej ofercie znajdziesz np. przenośniki na podporach typu V, które mogą być osadzone na:

  • belce stałej, umożliwiającej precyzyjne ustawienie przenośnika w określonym miejscu,
  • podwoziu zakrężnym, które umożliwia przemieszczanie taśmociągu zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Układ i sposób rozmieszczenia krążników w taśmociągach na drewno - co warto wiedzieć?

Zanim zlecisz np. u nas zamówienie produkcji długiego taśmociągu na drewno, powinieneś zwrócić uwagę również na sposób ukształtowania krążników. W zasadzie masz do wyboru trzy różne układy, które mają określone zalety, ale też charakteryzują się określonymi wymogami konstrukcyjnymi.

  1. Układ płaski - to rozwiązanie, w którym taśma jest osadzona na płasko położonych krążnikach. Tego typu taśmociągi sprawdzają się zwłaszcza w przypadku mieszanego asortymentu o małych średnich rozmiarach. Osadzenie taśmy na płasko to rozwiązanie korzystne ekonomicznie, proste i łatwe w montażu.
  2. Układ dwukrążnikowy - to rozwiązanie, które składa się z dwóch krążników rozmieszczonych w taki sposób, aby tworzyły one literę V o szeroko rozstawionych ramionach (nachylenie pod kątem 20 - 30 stopni względem podłoża). Konstrukcję tą poleca się w przypadku dużych kawałków drewna. Charakterystyczne ukształtowanie taśmy sprawia, że nie spadają one w trakcie transportu na boki.
  3. Układ trójkrążnikowy - to rozwinięcie układu dwukrążnikowego. Różnica polega na tym, że w układzie potrójnym mamy trzeci, środkowy krążnik, który umiejscowiony jest pomiędzy elementami nachylonymi ku górze. Dzięki temu znacząco zwiększa się nośność przenośnika.

Nasza firma zajmuje się zarówno budową, jak i serwisowaniem przenośników taśmowych. Pamiętaj, że właściwie dobrany i na dodatek regularnie konserwowany taśmociąg będzie miał wpływ na wydajność i efektywność Twojego przedsiębiorstwa.